Kopnij piłkę ponad chmury

Jedna z niewielu rewelacyjnych książek, które miałam okazję przeczytać.

Autorka przybliża codzienne życie Nepalczyków, które jest tak odmienne od naszego. Na co dzień żyjemy w zupełnie innych warunkach i w innym otoczeniu, dlatego zapewne dla wielu osób nie lada zaskoczeniem będzie to, co przeczyta w tej książce.

Najbardziej wprawiła mnie w zdumienie informacja o wybieraniu dziewczynek, które mają pełnić rolę bogini, aż do osiągnięcia określonego wieku. Z pełnieniem tej roli wiąże się wiele ograniczeń. Młode boginie są zabierane od rodziny. Nie mogą wychodzić na dwór, ani mieć koleżanek. Jak później wrócić do zwykłego życia? Czy każda dziewczynka sobie z tym radzi? Od najmłodszych lat kształtują się w nas umiejętności społeczne. Czy dziecko, które nie ma kontaktu z rówieśnikami nadrobi zaległości?

Poza tym w książce opisane jest historia rodziny- małżeństwa z dzieckiem. Mężczyzna postanowił pójść śladami Buddy i opuścił bliskich, żeby móc w zaciszu górskiej przyrody studiować święte teksty. Co z jego bliskimi? Czy takie zachowanie jest uczciwe w stosunku do nich? Jak w takiej sytuacji rozumieć miłość? Z jednej strony kochać oznacza akceptować człowieka z wszystkimi jego wadami. Czy odejście od żony z powodów duchowych nie jest jednak przesadą? Czy nie można rozwijać się duchowo żyjąc razem z rodziną?

Poruszony został również temat kobiet osadzonych w więzieniach i ich dzieci. Autorka opisuje, jak wygląda życie matki osadzonej w więzieniu, a także co dzieje się z jej dzieckiem. Na pewno korzystne dla dziecka jest wychowywanie się z kochającą je matką, jednak wtedy dziecko musiałoby cały czas przebywać na terenie zakładu karnego.Czy matka powinna zostawić je przy sobie? Kto mu pomoże?

Mamy także okazję przeczytać o ludziach mieszkających w niewielkich wioskach w górach, odciętych od reszty świata. Ich życie jest zgoła odmienne od życia mieszkańców miast europejskich. Żyją wysoko w górach, z dala od cywilizacji.

Dzięki tej książce dowiedziałam się o wielu zwyczajach panujących w Nepalu- tak odległej, a zarazem interesującej dla mnie części świata.

Zdecydowanie polecam !

Książki o Nepalu, które zamierzam przeczytać:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: